ABD'nin Ukrayna'ya verdiği desteğin boyutunu haritalandırmak

miloya

New member
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya'nın Kırım'ın kontrolünü ele geçirdiği 2014'ten bu yana, hatta Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın başladığı Şubat 2022'den bu yana Ukrayna'ya mali ve askeri açıdan destek veriyor. Aslında ABD'nin Ukrayna'ya askeri, siyasi ve stratejik desteği, çatışma devam ederken Kiev için kritik önem taşıyor. Biden yönetimi için Ukrayna'ya yardım, parti politikasının dayandığı temel prensiptir; Atlantik ötesi dayanışmayı yeniden tesis etmenin çok önemli bir yoludur; ve bu konu artık Kasım 2024 başkanlık seçimleri öncesinde giderek daha fazla bir kampanya konusu haline geliyor. Ancak Gazze çatışması ve Çin ile Hint-Pasifik'te artan rekabet gibi diğer jeopolitik gelişmeler, ABD'nin savaşa müdahil olması nedeniyle Cumhuriyetçilerin artan yorgunluğu ve yaklaşmakta olan başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ın zafer kazanma olasılığı ile birleştiğinde yön değiştiriyor. ABD'nin Ukrayna'ya verdiği destek. Bu rapor, ABD'nin Ukrayna'ya verdiği desteğe yön veren ekonomik, politik ve stratejik hususları değerlendiriyor.

ABD-Ukrayna ilişkileri

ABD'nin Ukrayna ile ilişkileri, Ukrayna'nın bağımsız bir ülke haline geldiği Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana gelişti. Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı Ukrayna'dan ilhak etmesiyle önemli bir gelişme yaşandı. Rusya'nın Kırım'daki eylemlerine ve Donbass ihtilafına rağmen, Başkan Barack Obama yönetimindeki ABD'nin tepkisi en iyi ihtimalle mütevazı oldu, ekonomik yaptırımlarla sınırlıydı ve Ukrayna'ya ölümcül askeri yardım yapılmadı. Daha sonra Obama'nın halefi Donald Trump, Ukrayna'yla ilişkilerde işlemsel bir yaklaşım benimsedi ve onlara kendi çıkarlarını ilerletmeleri için “baskı yaptı”. Ukrayna'ya yapılan ölümcül yardım, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin Trump'ın siyasi rakibi Joe Biden (şu anki ABD Başkanı) hakkındaki bilgilere ne kadar açık olduğuna ve bu konuda soruşturma açmaya ne kadar istekli olduğuna bağlı hale getirildi. Ancak Biden yönetimi döneminde ABD'nin Ukrayna ile ilişkileri değişti. Rusya'nın Şubat 2022'de Doğu Ukrayna'yı askeri işgali öncesinde Biden yönetimi iki önemli adım attı. İlk olarak, ikili ilişkilerin otuzuncu yılını kutlamak amacıyla 1 Eylül 2021'de yayınlanan “ABD-Ukrayna Stratejik Ortaklığı”na ilişkin ortak bir bildiri aracılığıyla Ukrayna ile ilişkileri destekledi. İkincisi, 10 Kasım 2021'de iki ülke, “birbirlerinin egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve sınırların dokunulmazlığına destek vermenin ikili ilişki biçimlerimizin temeli olduğunu” vurgulayan ABD-Ukrayna Stratejik Ortaklık Şartı'nı imzaladı.

Dünya Kupası finallerine yalnızca kriketle tanık olmaya hazır olun. Her zaman ve her yerde. Şimdi keşfedin!

Bu makalenin yazarı ORF'den Vivek Mishra'dır.