IAS görevlilerinin seçimi ve eğitimi

miloya

New member
IAS seçim süreci ve kamu hizmeti eğitimi haberlerde çokça yer alıyor.

UPSC (TEMSİLCİ GÖRÜNTÜ)

Makalelere göz atmak ve programları dinlemek, geriye dönüp bakmama ve konuyla ilgili düşüncelerimi toplamama neden oldu. Başkan Biden'la aynı yaşta olmama rağmen bunları size getirme konusunda cesaretlendiriliyorum.

Hindistan İdari Hizmeti (IAS) memurlarının korunan bir tür olduğu gerçeğiyle başlamak istiyorum. Anayasanın 311. maddesinde hiçbirinin atandığı makama bağlı herhangi bir makam tarafından görevden alınamayacağı veya görevden alınamayacağı belirtilmektedir. Bu durumda Hindistan Devlet Başkanıydı.

Bu korumaya ve ulusal hareketin Vallabhai Patel gibi liderlerinin hizmete koyduğu umutlara rağmen, beklentileri karşılayamadı. Liberalizmin gerilemesinin ana nedenlerinden birinin, tüm Hindistan hizmetlerini, yargıyı ve medyayı kapsayan kurumlarının beklendiği gibi performans göstermemesi olduğu da doğrudur.

IAS'ye geri dönersek, bir hizmet olarak ICS'nin ayakkabılarına ve alanlarına çok kolay adım attık; bu bizden asla beklenmeyen bir şeydi; Aslında bizim işimiz yönetmekten ziyade hizmet etmekti.

Alt Bölüm Görevlisi (SDO) ve Vergi Tahsildarlığı yaptığım yılları düşündüğümde, artık müdahale edebileceğim ama neredeyse tamamen göz ardı ettiğim birçok kritik alan olduğunu fark ediyorum. İşte bazı örnekler:

• Benimle tanışan ordu personelinin içinde bulunduğu kötü duruma karşı merhamet eksikliği (Irrfan Khan'ın filmdeki başrolü bana bunu hatırlattı) Pan Singh Tomar) doğal bir ölümle öleceklerini çok iyi bilerek başvurularını rutin olarak daha düşük rütbeli yetkililere ileterek.
  • Şehirlerdeki binaların hiçbir denetim yapılmadan yapılmasına körü körüne onay verilmesi.
  • Çevrenin korunmasına, Dalitlerin zulümlerine, hapishanelerdeki tutuklu mahkumların koşullarına ve Patwarilerin çiftçilerin tacizine yol açan tamamen keyfi güç kullanımına karşı tam bir kayıtsızlık gösteriyorlar.
  • Gandhi'nin tılsımına göre yoksulların en yoksullarına hizmet etmemek.
İnsanlar hizmete belirli bir düzeyde eğitimle ve önemli ölçüde idealizmle girdiklerinde bu başarısızlıklar neden ortaya çıktı?

Benim sonucum, bu eksikliklerin IAS görevlilerinin seçimi ve eğitimindeki büyük eksikliklerden kaynaklandığıdır.

IAS görevlilerini seçen organ olan Birlik Kamu Hizmetleri Komisyonu (UPSC) ile başlayalım.

Bu kritik organın üyelerinin uygun seçim yapabilme yetenekleri açısından büyük bir dikkatle seçilmesi gerekirken, bu organdaki görevler hükümet tarafından vali veya büyükelçi olarak atanamayanlar için küçük bir günah olarak görülüyordu.

Ayrıca, UPSC tarafından gerçekleştirilen mülakatlar, adayların iyi memurlar olmasını sağlayan hizmete bağlılık, değişime isteklilik, güçlü karakter, cesaret, dürüstlük ve entelektüel dürüstlük gibi özelliklerini belirlemeye yönelik testler değil, daha ziyade adayları test etme fırsatlarıydı. saha hizmeti için çok az öneme sahip olan veya hiç önemi olmayan temel konular – Tarih, ekonomi, fizik veya matematik -.

Bu eksikliği giderebilecek olan IAS Akademisi bunun yerine denetimli serbestlik memurlarının eğitimine odaklandı pukka Sahibler – bir bakış Denetimli Serbestlik Memurları için El Kitabı bunu kanıtlamak için yeterli olacaktır. Vurgu kontrol ve hakimiyet üzerindeydi; bize nasıl bineceğimiz, giyineceğimiz ve iyi davranacağımız öğretildi.

Aslında eğitimin, yeni işe alınan kişi ile bitmiş ürün arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlaması gerekirdi. Bunun önkoşulu, orduda, çok uluslu şirketlerde ve ICS'de güçlü olan “iyi bir subayı” güçlü kılan nitelikler üzerinde anlaşmaya varılmasıydı. IAS memurları için “olur” ve “zorunluluk” kavramları kaçınılmaz olarak farklıdır; ancak bunların orada olması gerekir. Bu bir kez yerine getirildikten sonra tutumların, değerlerin oluşumuna ve kategorik zorunlulukların öğretilmesine önem verilmelidir.

Böyle bir kavramın yokluğunda, hukuk, kamu yönetimi, Hindistan tarihi ve Anayasa gibi hepimizin kolaylıkla okuyabileceği konularda düzenli olarak dersler alıyorduk.

Aynı şekilde, şartlı tahliye edilenlerle konuşmak üzere davet edilen memurların sadece kariyerlerinde başarılı olanlar değil, aynı zamanda paralarını ağzına koyan kişiler olması da gerekiyordu.

Sonuç olarak, bir altbölüm veya bölgede görevli genç subay genellikle son derece zeki, iyi vasıflı ve bilgili, ancak değer açısından tarafsızdı; patlayıcı bir kombinasyon! Yerel politikacıyla ittifak yapmak için iyi bir neden görmüyordu.

Bugün önde gelen çokuluslu şirketler bile liberal sanatlarla uğraşmanın değer yarattığına inanıyor. Bu nedenle ICS memurları, kurslara katılmak veya sınavlara girmek için değil, yalnızca değerleri içselleştirmek için bir yıllığına Oxford'a gönderildi; IAS memurları aynı amaçla Hindistan'ın iyi liberal sanat üniversitelerine gönderilebilir.

Akademiden deneme süresi mezunları ilçe eğitim kurslarına gönderildi. Bunun devlet memurlarını eğitmek için son fırsat olduğunu kabul eden ICS, seçkin devlet memurlarını eğitim bölgelerine – genç yardımcı memurları iyi memurlar olmaları için eğitebilecek memurlar – göndermek için bir sistem geliştirmişti.

Bu nedenle çözümler şunlarda yatmaktadır:

• İyi bir subayın nitelikleri hakkında fikir birliğine varın.
  • UPSC, Akademi ve Eğitim Bölgelerini dolduracak en iyi bireylerin seçimi.
  • Mülakatlar, akademik konulardaki bilgi testleri yerine, karakter ve değerleri keşfetmeye yönelik alıştırmalar olarak yürütülür.
  • Memurlar iyi liberal sanat üniversitelerine gönderilir.
  • Eğitimde tutum ve değerlere vurgu.
  • Eğitim bölgelerinin canlandırılması.
Ulusal maliyeye yük getirmeyecek, ancak ülkenin haklı olarak gurur duyabileceği bir hizmetle sonuçlanacak bu tür uygulamaların acilen benimsenmesine ihtiyaç vardır.

Bu makalenin yazarı Yeni Delhi Air India'nın eski Başkanı Probir Sen'dir.