Öğrenme Krizini Çözmek İçin Eğitimin Yedi Müzik Notası

miloya

New member
Başbakan Narendra Modi bu yılın başlarında yaptığı bir konuşmada “21. yüzyıl Hindistan'a ait olacak” dedi ve bu açıklamanın tüm kalkınma alanları için sonuçları vardı. 2023'te Hindistan, %7,2'lik gayri safi yurt içi hasıla büyümesiyle küresel ekonomik büyümeye %16 katkıda bulundu. Bu, G-20 ülkeleri arasında ikinci en yüksek seviye olsa da, bu ekonomik büyümeyi sürdürmek ve Hindistan'ı üçüncü büyük ekonomi haline getirmek, ülke olarak gerçek anlamda bir Viksit Bharat olmak için temel direğe odaklanmamız gerekiyor: kaliteli eğitim sağlamamız gerekiyor. çocuklarımızı temin etmek.

Eğitim (Getty Images/iStockphoto)

2047 yılına gelindiğinde küresel işgücünün %20'si Hindistan'dan gelecek. Yani yeteneklerin yuvası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Ancak bu işgücünün önemli bir kısmı okulun ilk yıllarındadır ve acı gerçek şu ki, çocuklarımızın neredeyse dörtte üçü üçüncü sınıfı tamamladıklarında okuyamıyor veya temel matematik işlemlerini yapamıyor.

Bir Viksit Bharat için eğitimin hayati rolünün farkında olan Hindistan Hükümeti, 2020'de Ulusal Eğitim Politikasını (NEP) başlattı. NEP, erken öğrenmenin hayati rolünü vurguladı ve Eğitim Bakanlığı daha sonra 2021'de Hindistan'ın Erken Öğrenme Misyonu – NIPUN Bharat'ı (Anlama ve Sayılarla Okumada Okuryazarlık Ulusal Girişimi) başlattı. Bu misyon, okul öncesi yıllarda öğretme ve öğrenmeyi yeniden tanımlayarak tüm eğitim ekosisteminin temel okuryazarlık ve matematik becerisine (FLN) öncelik vermesine başarılı bir şekilde öncülük etmiştir.

Agra, Uttar Pradesh'ten görme engelli bir devlet öğretmeni olan Sunita'yı (isim değiştirildi) örneğini ele alalım. Her gün okuldan sonra, ertesi gün derslerini planlamak için kocasından Sandarshika'yı (NIPUN UP kapsamında bir öğretmen kılavuzu) okumasını isterken kendisi de kılavuzdan YouTube Haberlarını dinliyor. Sunita'nın pedagojik tekniklere olan bağlılığı ve yaratıcı adaptasyonu, NEP ve NIPUN Bharat Misyonu tarafından yönlendirilen olumlu değişikliklerin bir örneğidir. Geçtiğimiz üç yıl boyunca NIPUN, Sunita gibi yüz binlerce öğretmene ve eğitim görevlisine, tüm çocuklarımızın keyifle okumayı, anlamlı ve anlaşılır bir şekilde okumayı ve temel aritmetik öğrenmeyi öğrenmesini sağlamak ortak hedefi doğrultusunda ilham verdi ve motive etti. Bu önemli bir ivme yarattı ve birçok eyaletteki ilk sonuçlar cesaret verici.

İçin sankalp NIPUN'un tüm çocuklarımızın bu aşamaya ulaşması (yani kararlılığı) Siddhi (yani performans), Hindistan'ın eğitim sisteminin yolunu izlemesine ihtiyacımız var. shiksha ke saat swar dışında sankalp İle Siddhi.

kuğu sonrasında sankalp “Sadhan”dır (yani kaynaklar) ve en temel şeylerle başlamalıyız – geniş bir oyun alanı, yeterli oyun ekipmanı, okul duvarı, tuvaletler ve su bağlantıları olan aydınlık ve iyi aydınlatılmış bir okul binası. Devlet okullarındaki en büyük zorluk, karmaşık sınıf dinamiklerini çok sınıflı ve çok düzeyli bir bağlamda yönetmektir. Bu durum, farklı hazırlık ve yetenek seviyelerine rağmen tüm öğrenciler için eşit öğrenme çıktıları sağlama konusunda öğretmenler üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktadır. Bu nedenle ideal çözüm, ilkokullarda her sınıfta bir öğretmenin olmasını sağlayacak şekilde okul sisteminin yeniden yapılandırılması olacaktır. Öğretmenlerin, öğrenme çıktıları çerçevelerinden ders planlarına, çalışma kitaplarından öğrenci değerlendirme görevlerine kadar tüm yelpazeyi kapsayan yapılandırılmış araçlarla öğretim materyalleriyle donatılması gerekir.

Başka bir set Sadhana öğrencilerin öğrenimine yönelik EdTech çözümleridir. Sınıf pedagojisi ve çözümleri ile entegre EdTech evde öğrenme çözümlerinin kullanılması, çocuklarımızın öğrenme süresini uzatma fırsatı sunar. Haryana'daki öğretmen liderliğindeki evde öğrenme programı olan EdTech çözümü Chimple'a ilişkin yakın zamanda yapılan bir çalışmanın sonuçları, Chimple uygulamasının dokuz aylık bir müdahale süresi boyunca günlük 10 dakikalık kullanımının çocuklar için ek bir okul yılına eşdeğer olduğunu gösterdi. Uygun Eğitim Teknolojisinin en etkili şekilde kullanılması için muazzam bir potansiyel bulunmaktadır.

Sonraki kuğu Dır-dir Sadhana (yani pratik yapın). Öğretim materyalleri gibi kaynaklar öğretim uygulamalarını geliştirmek için gereklidir ancak yeterli değildir. Öğretmenlerin etkili eğitim ve mesleki gelişimin yanı sıra eğitim yetkililerinden mentorluk desteğine ihtiyaçları vardır. Sınıflarda olumlu değişimin itici güçleri olmaları için öğretmenlerimizi motive etmeye ve katılımlarını sağlamaya devam etmeliyiz. Kovid sırasında dijital mesleki gelişim araçlarının kullanıma sunulması, bize tüm eğitim görevlisi kadroları için çevrimiçi ve çevrimdışı mesleki gelişim modüllerinin bir karışımını sunma fırsatı verdi.

O zaman bu kadar kuğu itibaren Abone olmak (yani gözden geçirme ve yansıtma) öğrenme çıktılarının değerlendirilmesini gerektirir. Biçimlendirici değerlendirmeler, öğretmenlerin sınıflarındaki çocukların sınıf seviyelerine uygun beceriler kazanmasını sağlamak için sürekli olarak “anlamayı kontrol etmelerine” yardımcı olur. Okulları ziyaret eden eğitim görevlileri aynı zamanda sınıf gözlemleri sırasında yapılan örnek değerlendirmelerden elde edilen öğrenme çıktıları verilerinin önemli bir kaynağı haline gelir. Bunlar, bağımsız bir panel tarafından yürütülen düzenli yeterliliğe dayalı nüfus sayımı değerlendirmeleri (CCA'lar) ile desteklenmelidir. CCA'ların analizi, akran grubu tartışmaları ve küme düzeyindeki toplantılar için zengin bir yansıma noktası sağlar. Öğretme ve öğrenmenin bu yansımasını desteklemek için Hindistan'ın dijital gücünden yararlanmalıyız. Yönetişim teknolojisine ilginç bir örnek, Uttar Pradesh'in mentorluk ziyaretlerine yönelik NIPUN Gunvatta uygulamasıdır. Aralık 2023 itibarıyla, mentorlar uygulamayı sınıf gözlemleri ve örnek değerlendirmeler için 179.000'den fazla okulu ziyaret etmek için kullandı ve 105.000 öğretmen, öğretim uygulamalarını iyileştirmek için uygulamayı aylık olarak kullandı. Birçok eyalette kurulan Vidya Samiksha Kendras (VSK), yönetimi daha da geliştiriyor. VSK Gujarat, devlet ve devlet destekli okullardaki 50 lakh'tan fazla öğrencinin öğrenim sonuçları hakkında gerçek zamanlı bilgi toplayarak kişiselleştirilmiş öğrenim çözümleri için altyapı oluşturuyor.

Sonraki kuğu “Semvad”dır (yani diyalog). Öğretmen akran öğrenimi gruplarında, küme ve bölge inceleme toplantılarında, veli-öğretmen toplantılarında ve eyalet liderliği tarafından yapılan bölge incelemelerinde tüm çocuklarımızın öğrenimine odaklanmak konuşmaların merkezinde yer almalıdır.

Eyleme geçirilmesi gereken önemli bir diyalog, erken çocukluk bakımı ve eğitimine (ECCE) erişimdir. Bir çocuğun kümülatif beyin gelişiminin %90'ı altı yaşından önce gerçekleşir ve yüksek kaliteli bir ECCE sistemi, tüm çocukların istenen bilişsel ve sosyo-duygusal gelişim aşamalarına ulaşmasını ve okul kariyerlerine temel becerilerle başlamasını sağlayabilir. Bugün, devlet okullarının ancak %20'si okul öncesi eğitim sunmaktadır ve yalnızca %8'inin kendi EÇEB öğretmenleri bulunmaktadır. NEP 2020, “beş yaşından küçük her çocuğun ECCE nitelikli bir öğretmenin katıldığı bir hazırlık sınıfına veya Bal Vatika'ya geçmesini” şart koşuyor. Beş yaşındaki çocuklarımız için okul öncesi seviyenin NIPUN Bharat'a entegre edilmesi zorunludur; beş yaşındaki çocuklarımızın kendi öğretmenleriyle birlikte kendi eşdeğer bir anaokulu sınıfına ihtiyaçları vardır.

Sondan ikinci kuğu ulaşmak için Siddhi Dır-dir sudhar (yani iyileştirme). Bu, NIPUN'un sosyal bir misyon haline getirilmesiyle başarılır. İlk yıllarda kaliteli eğitimin ülkenin gelişimindeki merkezi önemi göz önüne alındığında, sistemi yaşanabilir kılmak için ebeveynlerin, toplulukların, yerel kurumların, yasa koyucular ve parlamenterlerin, şirketlerin, hayırseverlerin ve medya kuruluşlarının aktif katılımına ihtiyacımız var. sudhar.

Hindistan'ın bugün 260 milyon okul çocuğu, yarının Viksit Bharat'ı şekillendiren küresel vatandaşları olacak. Tüm paydaşlar, NEP ve NIPUN Bharat'ı amacına uygun bir şekilde sunmak ve tüm sınıflarımızda her gün, her çocuk için kaliteli eğitim ve öğrenimi sağlamak için bir araya gelmelidir. Ondan uzaklaşmalıyız sankalp (a karar vermek Siddhi (Başarı) Heyecan verici yolları geçmek Sadhana (Kaynaklar), Sadhana (pratik), Abone olmak (inceleme ve yansıma), kadife (diyalog) ve sudhar (Gelişim). Bir Sushikshit Bharat yaratmak için Amrit Kaal'ın pozitif atmosferinden faydalanmamız gerekiyor.

Bu makalenin yazarları, UNESCO Okuryazarlık ve Yaygın Eğitim eski Başkanı ve emekli IAS görevlisi IV Subba Rao ve Central Square Vakfı CEO'su ve Genel Müdürü Shaveta Sharma-Kukreja'dır.