Bahar Alerjisi Nasıl Geçer?

jale

New member
Bahar Alerjisi Nasıl Geçer?
Soğuk bir kış mevsiminin arkasından baharın gelmesi ile havalar da yavaş yavaş ısınmaya başlıyor ve ağaçlar çiçek açmaya başladı. Birçok kişi mevsim değişikliklerinden etkilenirken özellikle ilkbaharda hapşırma, burun ve göz akıntıları gibi rahatsızlıklar da artıyor. Özellikle ağaçların çiçeklenmesi ile birlikte polenler de artar. Bu aylarda polenler rüzgârların da etkisi ile etrafa çok çabuk yayılırlar ve ciğerlerimize kadar ulaşırlar. Polen ile birlikte toz, hayvan tüyü ve küf gibi etkenler de alerjiye sebep olabilir. Bunlar gibi alerjik nedenler daha çok alerjiye yatkın olan göz, burun gibi organlarda bir takım biyokimyasal reaksiyonlara ve salgılara neden olmaktadırlar. Bu ise gözlerde yaşarma, vücutta kaşıntı, burunda akıntı, boğazda hırıltı, akciğerde ise sekresyon artışına neden olmaktadır. Bazı kimseler bahar nezlesi ile soğuk algınlığını karıştırabiliyor. Peki, bahar alerjisi nasıl anlaşılır? Bahar alerjisi belirtileri öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi hapşırma, sürekli burunda akıntı ve tıkanıklık, baş ağrısı ve kaşıntı gibi belirtiler baş gösterir. Bu belirtiler soğuk algınlığında da görülmektedir. Fakat soğuk algınlığına bağlı olarak görülen bu rahatsızlıklar kısa zamanda geçmektedir. Bahar alerjisinde ise bu alerjik bulgular uzun süre devam edebilir hatta bahar mevsimi geçinceye kadar devam etmektedir.
Tanıyı kesinleştirmek için ise kan, deri testleri ve burun sekresyonu kimyasal analizi, burun alerjen uyarı testi yapılmalıdır.
Bahar alerjisini tamamen geçirmek mümkün olmasa da bir takım önlemler ile daha aza indirebiliriz. Bunun için yapılması gerekenler ise şunlardır;
Sigara içilen ortamlardan ve tozlu polenli alanlardan uzak durmak, eğer durmak zorunda iseniz mutlaka maske takmak gerekir. Özellikle polen yoğunluğu sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde olduğu için bu vakitlerde dışarı çıkmamak, rüzgârlı havalarda kapı ve pencereleri kapalı tutmak gerekir. Evlerde mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Göz çevresine ve burun çevresine vazelin sürerseniz polenler vazeline yapışır ve içeriye giremez. Bahar aylarında giysileri dışarıda kurutmak çok doğru olmayabilir. Her gün yatmadan önce duş almak ve beden temizliğine dikkat etmek gerekir. Bu önlemleri aldıktan sonra şikâyetleriniz hafifleyecektir ve bahar mevsimi daha rahat geçecektir.