Startup başarısı için yönetişim çerçeveleri

miloya

New member
Hindistan bir girişimciler ülkesi ve 2024'ün Haziran-Eylül çeyreğinde toplanan 4 milyar dolar ile Hindistan'da fikirleri ve ekosistemdeki bozulmayı desteklemeye yetecek kadar sermaye var.

Başlangıç (HT dosyası)

Bu sermaye, başkalarının parasından (OPM) elde edildiğinde güven sermayesidir. Dikkatli kullanılması gereken şey, start-up sponsorlarına (FP) duyulan güvendir.

Ne pahasına olursa olsun büyüme arayışı, yeterli gözetim olmadan yönetişim sürecini sulandırdı/sulandırdı. Bu yaklaşım nadir durumlarda zaman zaman başarılı olsa da doğru bir yaklaşım olmayabilir. Bunun sonucunda ekosistemdeki yönetişim sorunları arttı.

Hindistan'ın startuplarla ilk tanışmasını 2000'li yıllarda yaşadığını ve Walmart'ın 2018'de Flipkart'ı satın almasının önemli olduğunu anlamak gerekir. Bu ve SharkTank Hindistan baskısının popülaritesi, startup ekosistemine yalnızca daha fazla ivme kazandırdı. İlgi arttıkça, fırsatları kaçırma korkusu (FOMO) önemli hale geldi ve tüm bunların içinde yönetişim ikinci planda kaldı. Anlatım ön plandaydı. Tarihler ve sayılar sonradan akla gelen bir düşünce haline geldi.

Bu nedenle güçlü bir yönetim çerçevesi, bir şirketin uzun vadeli başarısı için çok önemlidir:

Firmaların etik uygulamaları takip etmesini sağlamak,

Uyumluluğu sürdürün ve

Mali disiplin uygulayın.

Yatırım yapılan sermayeye ve dikkatle yönetilen harcamalara (özellikle pazarlama ve müşteri kazanımında) saygı gösteren odaklanmış bir yaklaşım esastır.

Pazarlama harcamalarının, tahsis edilen bütçe dikkate alınarak gerçek zamanlı olarak takip edilmesi gerekir. Örneğin, bir anahtar kelimenin fiyatı bir ayda iki katına çıktıysa, artık eskisi gibi harcama yapamazsınız ve daha iyi sonuçlar elde etmek için pazarlama stratejinizi yeniden ayarlamanız gerekir.

Destekleyicilerin ayrıntılı finansal bilgi vermekten çekindiği ve bunun yerine üst düzey ölçümlere odaklandığı durumlar olmuştur.

Proje destekçileri aleyhine açılan yasal işlem vakaları, ayrıntılı durum tespiti incelemesinin bir parçası olarak belirlenir. (Ve daha sonra melek ve/veya erken aşamadaki yatırımcıların bu önemli ayrıntıyı gözden kaçırdığı ve zaman zaman sermaye girişlerinin durdurulmasına yol açtığı durumlar keşfedildi.) Kurucular arasındaki anlaşmazlıklar ve anlaşmazlıklar aynı zamanda şirketlerin kapanmasına ve “bana dokun”a da yol açtı. Ekosistem açısından “-değil” yaklaşımı (burada kurucu anlaşmalar devreye giriyor).

Anlatımlı veriler önemlidir ve erken aşamadaki yatırımcılar güven kazanıp destekçilerin yanında ilerledikçe, ilk destekçilerin de iş hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir.

Yatırımcılar, özellikle de alternatif yatırım fonları (AIF'ler) için yönetişim uygulamaları, yönetim kalitesinin, yaklaşımının ve karar vermenin bir göstergesidir. Yönetişim yatırımcılar için giderek daha önemli hale geldikçe şirketlerin şeffaflığı ve hesap verebilirliği artıran yapılandırılmış çerçeveler uygulaması gerekiyor.

Kurumsal yönetim bir yük olarak değil, kurumsal yapılanmanın ayrılmaz bir parçası olarak görülmelidir. Bu sadece resmi prosedürleri takip etmekle ilgili değil, aynı zamanda hesap verebilirlik ve açıklık ruhunu da somutlaştırmakla ilgilidir.

Şirketler yönetişimi benimseyerek mali durumlarını güçlendirebilir, daha fazla yatırımcı çekebilir ve yeni büyüme fırsatlarına erişebilirler. Yönetişim en baştan başlamalı, fon sağlayanlar örnek olmalı ve tüm organizasyonun tüm operasyonel düzeylerde buna öncelik vermesini sağlamalıdır. Destekleyiciler ve kurucular yönetime yalnızca resmi olarak değil aynı zamanda ruhen de dikkat ettiklerinde, şirket, ister yatırımcılardan ister meslektaşlarından olsun, ekosistemden olumlu bir sinyal alır. Bunun olumlu bir yanı da var: Değerlendirme ölçütleri de dikkate alınıyor.

Etkili yönetim sadece startuplar için iyi değil aynı zamanda bir gereklilik veya “olmazsa olmaz”dır. Bu, yatırımcıların güvenini kazanmanın, sürdürülebilir büyümeyi sağlamanın ve günümüzün rekabetçi pazarında başarılı bir iş kurmanın anahtarıdır.

Hindistan'daki startup ekosistemi büyümeye devam ederken, sağlam yönetişim uygulamalarının benimsenmesi, hesap verebilirlik ve uzun vadeli başarı kültürü oluşturmak için kritik öneme sahip olacak.

Bu makale Auxano Capital'in Kurucu ve Yönetici Ortağı Brijesh Damodaran tarafından yazılmıştır.